Ha a bejárattokkal kezdem, akkor egyértelmű a mozgásérzékelős lámpák elhelyezése, de ezeken túl lehet az ajtókat megvilágítani mennyezetről vagy a burkolatba építhető lámpákkal alulról. Ez utóbbi megoldás nagyon jól kiemeli az oszlopokat vagy a kőburkolatokat is pazar látványt tudnak nyújtani ezek a felfelé irányuló reflektorszerűségek.
A megvilágítás a kertben kettős célt szolgál, gondoskodik az ott lakók biztonságáról és hangulatkeltő eszközként vagy dekorációs elemként is alkalmazható. Ahol zónák lettek kialakítva az udvaron, értem ezalatt a teraszt, lugast, kerti padot stb. ott már kombinálható a funkcionális és hangulatvilágítás.
A teraszokon például lehet falikarokkal oldalról és mennyezetről is világítani, sőt itt még egy jó kombináció a naposabb teraszokra, ha a mennyezetre ventilátoros lámpát választunk három legyet üthetünk egy csapásra, lesz világításunk, hűsölhetünk a nagy melegben és még egy kis trópusi hangulatot is be tudunk csempészni.
A kertünk büszkeségeiről sem szabad megfeledkezni, legyen az növény, patak, tó vagy bármilyen gyönyörűséges optikai súlypont, érdemes világítással kiemelni és rásegíteni a sötétedés után.
A legfontosabbakat hagytam utoljára, ezek a kerti utak, lépcsők amelyek mellől egyszerűen nem hiányozhatnak a lámpák. Ide mindenképpen olyan világítótesteket válasszunk, amelyek nem megvakítanak, csak világítanak ezek két oldalra helyezhetőek és lefelé irányuló szórt fénnyel kalauzolják a járdán közlekedőket.
Még egy kis segítség abban, hogy milyen lámpát hol érdemes használni:
-lámpafüzérek: bárhol a kertben, de főként alkalmakkor szokták
-reflektorok: zónák, oszlopok, tavak, virágok megvilágítására
-sugárvetítők, kerti utak és lépcsők megvilágításánál
-gömblámpák, ezek kellemes lágy fényt adnak, ülőhelyekhez és virágos területekhez egyaránt
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése